Marketplace Menu

KOMIN CERAMICZNY CZY ZE STALI?

Elżbieta Szymkowicz
28-05-2021

Kiedy zdecydowaliśmy się na budowę nowego domu, odpowiednio wcześniej należy zadać sobie pytanie jaki wybrać komin? Jest to decydująca kwestia, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo i warunki użytkowania nowego domu. Jednak czym kierować się przy wyborze? Co powinno być decydującym czynnikiem przy dokonywaniu zakupu? 

Komin jako element budynku to w rzeczywistości obudowa kanałów odprowadzających spaliny z kotła bądź kominka i przewodów wentylacyjnych. Na etapie projektu decydujemy się na usytuowanie komina oraz miejsca odprowadzania spalin. Kolejnym krokiem jest wybór kotła lub kominka, czyli określenie sposobu ogrzewania naszego domu. Dobór odpowiedniego kotła względem komina należy dokonać na etapie budowy komina, gdyż przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych.

I ostatecznie, na jaki komin się zdecydować? Nowoczesny system kominowy, a może tradycyjny murowany z cegły? 

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej buduje się sztampowy komin murowany z cegły. W chwili pojawienia się kotłów na gaz i olej opałowy, wytwórcy zmuszeni byli do skonstruowania odpowiednich wkładów kominowych, a w rezultacie innowacyjnych systemów kominowych stalowych i ceramicznych. Spowodowane to było agresywnym kondensatem, powstającym przy niższych temperaturach spalin. Tak więc, obecnie na rynku możliwości jest wiele. Przy czym, jak wybrać by komin był niezawodny i bezpieczny dla nas i naszego domu? 

Kominy murowane są niezawodne i solidne. Okres ich użytkowania to nie kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Kominy te służą nam na setki lat. Dlaczego więc decydować się na systemy kominowe? Kominy z cegły sprawują się dobrze, pod warunkiem, że jest podłączony do nich stary kocioł, stary piec lub tradycyjny kominek opalany suchym drewnem. Nowoczesne systemy skonstruowane są tak, by jak najwięcej ciepła uzyskać od uchodzących spalin i dymu, w sposób aby system ten miał najwyższą sprawność. Materiały, z których buduje się systemy kominowe są odporne na działanie agresywnych związków chemicznych, dzięki czemu mogą odprowadzać spaliny zarówno z nowoczesnych jak i starych kotłów, kominków czy pieców. Jeżeli jednak posiadamy tradycyjny komin murowany, a w planach mamy zmianę kotła, komin możemy wyposażyć we wkłady kominowe stalowe bądź ceramiczne. 

Wybierając komin, warto zdecydować się na taki, który nie będzie wymagał remontu na długie lata i którego naprawa nie będzie kłopotliwa i kosztowna. O trwałości kominów decyduje materiał z którego są wykonane oraz technologia produkcji. Zarówno wśród kominów stalowych i ceramicznych, możemy dostać produkty lepszej i gorszej jakości. Przy realizowaniu zakupu powinniśmy zdać się na renomę producenta i opinie klientów. Jednak najważniejsze jest aby komin miał aprobatę techniczną. O trwałości kominów świadczy również gwarancja udzielana przez producentów na produkty. Stalowym kominom udzielane są gwarancje na okres 5-10 lat, natomiast na ceramiczne nawet do 30 lat. Stalowe wkłady łatwo wymienić jednak jest to dodatkowy koszt. Przy dokonywaniu wyboru ważne jest aby wiedzieć, że ścianki kominów ze stali nie powinny być zbyt cienkie a stal, z której jest wykonany powinna być najwyższej jakości. Natomiast ceramika, z której wytworzone są rury, musi być dobrze wypalona, jednorodna, gładka i nienasiąkliwa. 

Jeżeli posiadamy kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, najlepszym rozwiązaniem będzie podłączenie go do ceramicznego komina prefabrykowanego. Stosownie będzie również współpracował z tradycyjnym kominem murowanym, jeśli wewnątrz niego umieszczony został wkład ze stali kwasoodpornej. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania – w tym kondensacyjny – najlepiej współpracować będzie z kominem bądź przewodem powietrzno-spalinowym, jak również z samodzielnym przewodem spalinowym. Spowodowane jest to odizolowaniem komory spalania od pomieszczenia, w którym zamontowano kocioł i doprowadzeniu powietrza niezbędnego do spalania gazu oddzielnym kanałem. Ciąg kominowy wytwarzany jest przez wbudowany w kocioł wentylator, zatem średnica przewodu spalinowego może być mniejsza, niż w kotłach z naturalnym ciągiem kominowym i nie ma problemu z zapewnieniem minimalnej wysokości komina. W kominach współpracującymi z kotłami węglowymi starego typu, spaliny przez okres palenia utrzymują stałą temperaturę – ok.150-200 stopni. W rezultacie nie doprowadza to do powstania agresywnego kondensatu, niszczącego wewnętrzną ściankę komina. W nowoczesnych kotłach, wyposażonych z regulację mocy, temperatura spalin podlega dużym wahaniom. Przy znacznym zmniejszeniu mocy grzewczej może dochodzić do wychłodzenia ścianek komina, a to sprzyja wykraplaniu się pary wodnej. Dlatego też kominy współpracujące z nowoczesnymi kotłami węglowymi powinny mieć kanały dymowe z odpornych na korozję materiałów, w formie wkładu do komina murowanego – stalowego bądź ceramicznego - lub systemowego komina prefabrykowanego, przeznaczonego do kotłów węglowych. 

Reasumując, wybór komina, bądź systemu kominowego powinniśmy skonsultować z projektantem. Decyzję zakupu powinniśmy opierać nie na cenie danego systemu, lecz na jego efektywności i bezpieczeństwie.