Marketplace Menu

JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ NASADĘ KOMINOWĄ?

Admin Admin
28-05-2021

Podstawową funkcją nasad jest zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego, co jest najistotniejszym elementem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie komina.

Nasada Rotomax 1 Ø 200mm z podstawą rurową wersja INSIDE®Nasady typu Rotomax są stosowane do przewodów spalinowych, które odprowadzają produkty spalania z kotłów opalanych gazem oraz olejem opałowym. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu oraz zastosowaniu nowoczesnych łożysk ustawiają się one przodem do strony wiejącego wiatru, przez co chronią przewód kominowy przed jego nadmiernym działaniem. Wiejący wiatr może prowadzić do zawirowań ciągu kominowego, a w efekcie do powstania ciągu wstecznego, co objawia się, tzw. cofaniem się spalin.

Nasada Turbomax 1 Ø 150mm z podstawą kwadratowąW przypadku przewodów wentylacyjnych nasady obrotowe mają wpływać na zwiększenie ciągu co w efekcie ma zapewnić odpowiednia wymianę powietrza z wnętrza budynku. Turbomax, czyli tzw. „obrotowa kula" dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu świetnie wykorzystuje działanie siły wiatru obracając pod jej wpływem. Powstaje wówczas siła o zwrocie przeciwnym do kierunku działania wiatru, która zabezpiecza przewód wentylacyjny przed jego działaniem.

W praktyce można sprawdzić to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zbliżyć dłoń do obracającego się Turbomaxa. Natychmiast można poczuć, że powietrze porusza się w kierunku naszej dłoni tworząc swoistą barierę pomiędzy obracającą się nasadą, a resztą otoczenia.

Podstawowe kryterium doboru to wspomniane wcześniej kryterium podziału ze względu na komin spalinowy (dymowy) i komin wentylacyjny.

Należy pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie należy stosować nasad przeznaczonych do przewodów spalinowych na przewody wentylacyjne i odwrotnie, ponieważ nie będą one spełniać swoich podstawowych funkcji.

Po zdefiniowaniu tego, jaki przewód chcemy zaopatrzyć w nasadę musimy zastanowić się nad jej podstawą. Z każdego rodzaju mamy dostępne dwa typy nasad – z podstawą kwadratową i z podstawą rurową.

Nasady z podstawą kwadratową są zaopatrzone w otwory umieszczone odpowiednio w każdym rogu kwadratowej płyty, co pozwala na ich łatwe przykręcenie do komina. Tego typu zamocowanie jest trwałe i zabezpiecza nasadę przed oderwaniem w wyniku działania siły wiatru.

Nasady z podstawą rurową stosowane są do przewodów kominowych o przekroju kołowym. W takim wypadku nie jest potrzebna podstawa, którą następnie należy przymocować do komina. Montaż takiej nasady jest o wiele łatwiejszy. Po prostu należy włożyć rurę nasady w istniejący przewód i gotowe – bez dodatkowych komplikacji i zamocowań.

Kiedy wiemy już jaki typ nasady chcemy zakupić i znamy już jej podstawę pozostaje nam dobór odpowiedniej średnicy. Należy pamiętać o tym, że nie jest to dowolny wybór, ponieważ odpowiednio dobrana średnica jest równoznaczna z prawidłowym działaniem nasady. W wypadku doboru zbyt małej średnicy nasady w stosunku do istniejącego przewodu kominowego możemy doprowadzić do zaburzenia ciągu, a w przypadku nasady o przekroju kołowym do problemu z jej zamontowaniem – nasada nie będzie przylegać do ścianek przewodu, tylko po prostu wpadnie w przewód. Z racji tego przed zakupem nasady należy dokładnie zmierzyć istniejący przewód kominowy. Średnicę nasady należy dobierać w taki sposób, aby w jak największym możliwym stopniu pokrywała się z wymiarem istniejącego przewodu kominowego.

W przypadku przewodów kominowych o przekroju kołowym nie jest to problemem, ponieważ znając jego średnicę dobieramy nasadę o średnicy minimalnie mniejszej, która umożliwi jej wsunięcie w istniejący przewód. Nieco trudniej jest w przypadku przewodów o przekroju kwadratowym, ponieważ w tym wypadku istotne jest wyznaczenie optymalnej średnicy, która w jak największej mierze pokryje się z powierzchnią kwadratu. Ze względu na to, że jest to nasada przykręcana do przewodu kominowego, a nie wkładana w przewód (tak jak ma to miejsce w przypadku przewodów o przekroju kołowym) przyjęta średnica może w maksymalnie możliwym stopniu pokrywać istniejący przewód kominowy.
Kiedy mamy już wszystkie powyższe informacje pozostaje nam już ostatnia, a zarazem najprzyjemniejsza rzecz, czyli wybór modelu nasady. W tej kwestii możemy już zdać się na własny gust oraz upodobania i wybrać taki model, który po prostu nam się podoba. Osoby lubiące prostotę zazwyczaj wybierają modele tradycyjne. Osoby ceniące sobie wyrafinowane kształty wybierają modele o bardziej wymyślnych kształtach, natomiast osoby odważnie spoglądające w nowoczesność sięgają po najnowsze dostępne modele z coraz to nowszymi motywami.

Po wybraniu modelu pozostaje nam jedynie fizyczne zrealizowanie naszego zakupu, a następnie montaż nasady i w efekcie możemy cieszyć się tym, że wybrana przez nas nasada oprócz tego, że spełnia swoje praktyczne funkcje jest również ładna i cieszy wzrok nie tylko nasz, ale i innych osób, które na pewno przechodząc obok naszego domu zwrócą na nią swoją uwagę.

Dobór odpowiedniej nasady kominowej jest bardzo ważny, ponieważ jej funkcją jest zabezpieczenie przed wnikaniem do wnętrza budynku opadów atmosferycznych, a także regulacja ciągu kominowego. Oto kilka wskazówek, jak właściwie dobrać nasadę kominową:

  1. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary kanału kominowego i dopasować nasadę kominową do jego średnicy.
  2. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju paliwa, jakie będzie stosowane w urządzeniach opalanych w kominku lub piecu. W zależności od rodzaju paliwa należy dobrać odpowiednią nasadę kominową.
  3. Należy też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne w danym regionie - np. w przypadku występowania silnych wiatrów zalecane są nasady kominowe z klapami regulacyjnymi.
  4. Kolejną ważną kwestią jest estetyka i styl budynku. Warto wybrać nasadę kominową, która będzie dobrze pasować do elewacji budynku.
  5. W przypadku niepewności w doborze odpowiedniej nasady kominowej warto skonsultować się z fachowcem lub producentem, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego modelu

Podsumowując, dobór odpowiedniej nasady kominowej wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak wymiary kanału kominowego, rodzaj paliwa, warunki atmosferyczne, estetyka i styl budynku. W razie wątpliwości warto skonsultować się z fachowcem lub producentem.