Marketplace Menu

CZY SEZON JESIENNO-ZIMOWY TO ODPOWIEDNIA PORA NA REMONT KOMINA?

Elżbieta Szymkowicz
28-05-2021

Nieprawidłowo funkcjonujący lub uszkodzony komin jest zagrożeniem dla życia domowników. Eksploatacja komina nie może zagrażać życiu lub zdrowiu mieszkańców, dlatego też nie warto, jak również nie wolno zwlekać z renowacją komina do wiosny.

Jakie są przyczyny oraz objawy uszkodzonego komina, a także co należy robić w przypadku jego uszkodzenia?

Remontu lub modernizacji wymagają często stare kominy. Są one w szczególności narażone na oddziaływania warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, wiatr, które są przyczyną uszkodzeń komina. Na zniszczenie wpływają również agresywne produkty spalania zawarte w spalinach oraz kondensacja pary wodnej. Różnorodne uszkodzenia, które mogą się pojawić, nie tylko zakłócają prawidłową pracę komina, jak również powodują niszczenie przylegających do niego ścian. Modernizacja komina może być również konieczna wtedy, gdy zdecydujemy się na wymianę kotła grzewczego oraz sposobu opalania.

W sytuacji uszkodzenia komina, należy zasięgnąć rady specjalisty - w tym przypadku kominiarza. To on określi jakie są zniszczenia oraz podpowie jakie kroki należy podjąć w poszczególnych sytuacjach. Najczęściej w chwili, gdy zniszczeniu uległ przewód kominowy na całej wysokości, tradycyjny remont komina nie jest możliwy. Należy wtedy we wnętrzu komina umieścić specjalny wkład kominowy. Pozwoli on na dalszą eksploatację komina. To samo dotyczy sytuacji, gdy wymieniamy kocioł grzewczy na nowy. W zależności od rodzaju paliwa, zróżnicowana jest temperatura jego spalania.

Tak jak w przypadku przystosowania komina murowanego, służącego uprzednio do odprowadzania dymu powstającego przy spalaniu paliw stałych, planujemy przystosować go do pracy z kotłem gazowym lub olejowym. Temperatura spalin z tych kotłów jest niższa, zatem komin nie musi być odporny na wysoką temperaturę, ale musi być przystosowany do odprowadzania tzw. mokrych spalin czyli powinien charakteryzować się odpornością na działanie kondensatu. Istnieją również sytuacje, gdy montaż wkładu kominowego nie jest możliwy, a remont starego komina wykluczony. W takich przypadkach należy pomyśleć o zbudowaniu nowego komina. Zazwyczaj dodatkowe przewody stawiane są na zewnątrz budynków, jako elementy przylegające do domu lub wolnostojące.

Zatem w przypadku zniszczenia starego komina lub zmiany sposobu ogrzewania, nie czekaj z remontem do wiosny. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort domowników. Nasi eksperci doradzą w wyborze właściwego rozwiązania oraz udzielą wszekich niezbędnych informacji. Zamontowanie wkładów kominowych jest szybkie i proste, a bezpieczeństwo gwarantowane!